Opłacenie składki ubezpieczeniowej OC zwykle oznaczaniemały wydatek. Jest to jeden z najbardziej znaczących elementów jeśli chodzi o koszty utrzymania samochodu. Nic więc dziwnego, że w szczególnych przypadkach zastanawiamy się, czy składka za niewykorzystany okres ubezpieczenia może być zwrócona posiadaczowi samochodu czy innego pojazdu mechanicznego. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach przysługuje nam zwrot składki. Można ubiegać się o zwrot pieniędzy przede wszystkim w sytuacjach, gdy w jakikolwiek sposób trwale rezygnujemy z użytkowania określonego pojazdu.

Posiadacze wielu samochodów, szczególnie tych mniej wartościowych, często zwlekają ze sprzedażą auta do momentu zakończenia się umowy ubezpieczeniowej OC. Tymczasem okazuje się, że nie musimy czekać do określonej daty, by nie stracić wpłaconych dotychczas pieniędzy. W momencie, gdy ubezpieczony samochód zmienia właściciela, masz prawo domagać się zwrotu niewykorzystanego ubezpieczenia. Jeśli nie odstąpisz od umowy, powinien zrobić to nabywca pojazdu, wykupujący nowe ubezpieczenie. Wtedy też zwrot pieniędzy należy się tobie, czyli zbywcy pojazdu mechanicznego.

Takie samo prawo przysługuje ci w sytuacji, gdy wyrejestrowujesz swój pojazd. Oznacza to, że od danego momentu nie może on poruszać się po drogach, więc nie potrzebuje już ubezpieczenia. Zwrot niewykorzystanej składki należy ci się również w sytuacji, gdy opłacisz ubezpieczenie przed rejestracją pojazdu, a następnie nie zostanie on zarejestrowany w ciągu 30 dni. Dobrze jest pamiętać o tym, w jakich sytuacjach mamy prawo do uzyskania zwrotu składki OC. Uzyskane pieniądze mogą w skromny sposób zasilić domowy budżet lub z powodzeniem pokryć przynajmniej część kosztów wykupienia kolejnego ubezpieczenia, po zakupie czy rejestracji nowego pojazdu.