Można pokusić się o stwierdzenie, że niektóre rodzaje zabawek, jak też związane z nimi motywy, mają dość ścisły związek z płcią dziecka, które po nie sięga. Tak jak jest dość typowym, że dziewczynki bardzo chętnie bawią się lalkami, tak samo chłopcy mają swoje preferencje. Dajmy na to lubią grać w piłkę nożną, co jest akurat związane z tematyką sportową. Jednakże takie rozgrywki są też sposobem na spędzenie wolnego czasu, do tego bardzo zdrowym i korzystnym dla organizmu dziecka.

Co do zabawek, motywów wpisanych w specyfikę chłopięcej natury jest całkiem sporo. O jakie aspekty konkretnie chodzi? Zabawki nawiązujące do klimatów militarnych i wojska nie są niczym zaskakującym. Niektórzy rodzice patrzą z niepokojem, kiedy ich synowie z zapałem bawią się zabawkami imitującymi broń palną. Chodzi wszakże o przedmioty przeznaczone do zadawania ran i zabijania.

To rodzi pewien dysonans, jednakże całkowicie niepotrzebny. Tak się bowiem składa, że to zupełnie naturalne odruchy. Chłopcy są zainteresowani wojskowością, pracą służb mundurowych i tym, co ma związek z szeroko pojętym „dominowaniem” nad otoczeniem. Co często podoba się chłopcom? Plastikowy arsenał czy figurki żołnierzy – tym często bawią się chłopcy, choć oczywiście ich zainteresowania w kontekście zabawek mogą przedstawiać się bardzo różnie.

Dlatego nie należy uniemożliwiać młodym osobom takiego dobierania sobie obiektów rozrywki, aby podążało to za ich indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami. Na pewno dziwne nie jest to, że syn zaczyna wraz z rówieśnikami bawić się w wojnę, policjantów i złodziei czy kowbojów oraz Indian. Gama akcesoriów, jakie doskonale mieszczą się w tym swego rodzaju „stereotypie” zabaw w sam raz dla chłopców jest bardzo szeroka. Nie należy jednak zamykać się na alternatywy – to należy wyraźnie podkreślić.

Figurki żołnierzy, modele ukazujące pojazdy wojskowe lub pojazdy policyjne czy strażackie – jest tego bardzo dużo. Jeśli chodzi o figurki, mile widziane są te w naprawdę sporych rozmiarach. Zwykle są do nich dołączone rozmaite akcesoria – elementy stroju, ekwipunku, różne rodzaje broni. Takie zabawki sprawiają frajdę także dzieciom w wieku 4-8 lat, ponieważ wtedy zainteresowanie podobnymi motywami jest z reguły niemałe.

Warto jednak otworzyć się na potrzeby dziecka, które może zwrócić uwagę na krańcowo odmienne motywy.