Trzeba pamiętać o tym, że kardiologia to nie tylko leczenie zachowawcze. Podawanie leków i diagnostyka dolegliwości za pomocą specjalistycznej aparatury jest szalenie ważne i w wielu przypadkach kardiolog zajmuje się tylko tym. Problem zaczyna się w momencie, kiedy farmakologia nie wystarcza. Jeśli tak się dzieje, może być konieczne wykonanie specjalistycznego zabiegu operacyjnego. Tu ogromne pole do popisu mają kardiochirurdzy, a więc osoby wykonujące operacje serca.

Zarówno te, które mają na celu usunięcie problemów, takich jak wady komory, wszczepienie rozrusznika, ale również te związane z transplantologią. Przeszczepy serca zaliczają się do najbardziej skomplikowanych zabiegów operacyjnych, które w ogóle są wykonywane w szpitalach. Wymagają one ogromnej precyzji i spełnienia szeregu istotnych warunków, bez których nie ma mowy o tym, by taka operacja miała szansę się powieść. Kluczowa kwestia to oczywiście znalezienie dawcy, a więc osoby zmarłej z sercem w doskonałej kondycji. Chirurdzy pracujący na sercu wiedzą doskonale, że od każdego ich ruchu zależy ogromnie wiele.

Serce jest organem o niesamowitych właściwościach, ale jest też delikatne, stąd wszelkie działania muszą być podejmowane z niezwykłą dbałością o detale. Jeśli zostaną popełnione błędy, konsekwencje mogą okazać się absolutnie nieodwracalne. Dlatego tak ważne jest idealne przygotowanie do każdego z kardiochirurgicznych zabiegów. Chodzi nie tylko o lekarzy, w tym zwłaszcza operatorów, ale też cały personel medyczny obecny na sali w czasie operacji. To wyjątkowo istotne w czasie przeszczepów, gdzie liczy się każda sekunda, a kroki muszą być maksymalnie skoordynowane i precyzyjnie rozplanowane.

Kardiologia, czyli wielkie medyczne wyzwanie Interwencyjna kardiologia czasami reaguje nagle, choćby w sytuacji występowania problemów z zastawkami czy bajpasami. Generalnie każdy chirurg bez względu na specjalizację zdaje sobie sprawę z tego, że ciąży na nim szczególna odpowiedzialność. Prawdopodobnie nieporównywalna z odpowiedzialnością ciążącą na jakimkolwiek innym lekarzu. Działania w ramach leczenia zachowawczego nie mają takiej dynamiki. Zostawiają przestrzeń na namysł, a terapia jest zawsze rozciągnięta w czasie.

Bywa, że w gruncie rzeczy sprowadza się do powstrzymywania rozwoju choroby, albowiem jej eliminacja jest czasami niewykonalna. Kardiolodzy doskonale o tym wiedzą – chociażby w kontekście nadciśnienia, którego całkowite wyleczenie jest de facto niemożliwe. W klinikach kardiologicznych, a także na oddziałach bazujących na tej specjalizacji, zatrudnia się lekarzy o doskonałych kompetencjach, albowiem kardiologia wymaga ogromnej wiedzy oraz konkretnych umiejętności (w przypadku chirurgów). Biorąc pod uwagę fakt, że skala występowania dolegliwości związanych z sercem jest bardzo duża, kadra medyczna zajmująca się tym tematem musi być przygotowana w sposób szczególny. Oprócz tego stale pojawiają się nowe doniesienia naukowe na temat coraz to skuteczniejszych metod leczenia – osoba, która ma w tym zakresie pomagać chorym musi być należycie przygotowana pod względem merytorycznym i śledzić doniesienia ze świata nauki.