Istnieje bardzo wiele pomysłów na zabawy i nie wszystkie z nich muszą zakładać swego rodzaju bierność. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim o to, że dzieci powinny w swoich codziennych aktywnościach nie ograniczać się do siedzenia w domu i korzystania ze sporej przecież gamy zabawek. Już od wczesnych lat warto zachęcać dzieci do fizycznej aktywności, co pozwoli im się doskonale czuć, ale też być znacznie lepiej przygotowanymi chociażby do zajęć szkolnych z wychowania fizycznego. Dziecko w przedziale 4-8 lat ma już do czynienia z zajęciami zorganizowanymi czy to w przedszkolu, czy w szkole. Sport nie powinien więc być mu obcym. Część zabawek, które da się znaleźć na rynku ma sporo wspólnego ze sportem.

Czasami są to luźne nawiązania do konkretnych dyscyplin, ale nie tylko. Dobrym pomysłem jest kupowanie dzieciom podstawowego sprzętu sportowego i traktowanie korzystania z niego jako formy zabawy. Przykładowo łatwo uda się znaleźć na przykład piłkę futbolówkę lub do koszykówki, jaka swoimi rozmiarami oraz wagą będzie dostosowana do określonego wieku dziecka oraz jego fizycznych możliwości. Odpowiednie produkty czekają w sklepach zabawkarskich, jak też sportowych. Sportowych aktywności do wyboru jest ogromnie dużo przez cały rok Wskazane jest, aby takie sportowe zabawki były używane przede wszystkim na świeżym powietrzu, o ile rzecz jasna taka możliwość w danym momencie istnieje. Bywa, że przeszkodą bywa aktualna pogoda za oknem i specyfika pór roku.

O ile zabawy ze sportem w deszczowy dzień są faktycznie średnim pomysłem (choć są tacy, dla których to żadna przeszkoda), to już zima stwarza bardzo konkretne warunki. Można na przykład bawić się akcentami rodem ze sportów zimowych, co jest przecież łatwe, kiedy śniegu nie brakuje. Sanki, narty czy deska snowboardowa – trochę sportu, ale zabawy także bardzo wiele! Rodzice nie powinni zaniedbać tej kwestii i kierować swoje pociechy w stronę uprawiania sportu już od wczesnych lat życia. Generalnie dobrze jest doprowadzić do sytuacji, w której dziecko uda się do szkoły już z nastawieniem na aktywność fizyczną. Pozwoli to znacznie lepiej odnaleźć się na zajęciach z wychowania fizycznego, które dla dzieci mniej obeznanych ze sportem mogą stanowić znacznie poważniejsze wyzwanie. Potencjał jest ogromny i tak naprawdę dzieci mogą szybko złapać sportowego bakcyla, na czym wyłącznie zyskają.