To całkiem normalne, że dzieci w każdym wieku sięgają do zabawek. Te w wieku 4-8 lat są pod tym względem grupą dość wymagającą, ponieważ chcą wielu bodźców, które będą na nich oddziaływać. I rzeczywiście wiele zabawek projektuje się w taki sposób, aby były one możliwie najbardziej angażujące. Dzięki temu można sprawić, że dziecko zajmie się zabawą na dłuższy czas, a co za tym idzie będzie miało zagospodarowany czas. Naturalnie wszystko w tym zakresie powinno być kształtowane rozsądnie, ponieważ zabawki nigdy nie powinny być jedynym i najważniejszym „wypełniaczem” czasu spędzanego przez tak młode osoby. Generalnie eksperci zawsze podkreślają, że dobra zabawka powinna w sposób realny stymulować dziecko w wymiarze przede wszystkim intelektualnym.

Za tym idą zawsze konkretne zyski, ponieważ na drodze zabawy młody człowiek rozwija się. Wykształcają się u niego pożądane odruchy, stymulowane są także procesy w umyśle, jakie z każdym kolejnym miesiącem i rokiem życia będą się rozwijać i konkretyzować. To zaczyna się już w pierwszych dniach oraz tygodniach życia. Późniejsza kontynuacja przekłada się na rozwój dzieci na wielu poziomach. Mózg dziecka może się rozwinąć zdecydowanie szybciej, kiedy będzie się ono bawiło odpowiednimi przedmiotami. Dobrze pomyślana zabawka Starannie dobierane zabawki powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Powinny też być podporządkowane jakiejś przewodniej myśli. Bez niej może być trudno o uzyskanie efektów postulowanych powyżej. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie zabawki, jakie trafiają w ręce naszych pociech rzeczywiście mogą spełnić te pozytywne funkcje, jakie są tak powszechnie podnoszone. Jedynie te, nad których stworzeniem nieco pomyślano, w czym nierzadko biorą udział nawet specjaliści od rozwoju dzieci. Specyficzny przedział wiekowy 4-8 lat to swego rodzaju pomost pomiędzy okresem przedszkolnym a pierwszymi latami nauki w szkole podstawowej. Wtedy nie może zabraknąć tych wszystkich bodźców, jakie w sposób absolutnie naturalny przełożą się na rozwój intelektualny oraz emocjonalny dziecka bez względu na płeć.

Właściwy dobór zabawek jest wówczas szalenie pożądanym działaniem, a nie każdy z rodziców zastanawia się nad konsekwencjami konkretnych wyborów w tym aspekcie. Warto to zmienić, ponieważ dzieci wyłącznie na tym zyskają.