Umowa leasingowa jest bardzo popularnym sposobem na wyposażenie firmy w służbowe samochody. Nie da się ukryć, że jest to możliwość znacznie korzystniejsza niż kredytowanie pojazdów mechanicznych, szczególnie jeśli potrzebujemy wyposażyć swoje przedsiębiorstwo przynajmniej w kilka sztuk aut. Warto jednak wiedzieć, że samochody w leasingu to nie także wygoda, ale również obowiązki. Niektóre z nich dotyczą również ubezpieczeń. Jeśli bierzesz samochód w leasing, musisz przygotować się na opłacenie większej ilości składek, niż tylko obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Bardzo prawdopodobne jest, że leasingodawca będzie wymagał od ciebie opłacenia także ubezpieczenia AC. Dobrze jest o tym pamiętać, szczególnie, jeśli liczysz na oszczędności w tym zakresie. Nie powinieneś również nastawiać się na zbytnią swobodę w tym temacie. Może okazać się także, że to właśnie właściciel samochodów (biorąc auta w leasing, nie stajesz się ich właścicielem, ale użytkownikiem) zdecyduje o tym, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym powinna zostać wykupiona polisa. Oczywiście, jest to kwestia możliwa do ustalenia pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą.

Czasami zdarza się, że właściciel samochodów wyrazi zgodę na samodzielny wybór ubezpieczyciela przez ich użytkowników. Najczęściej jednak w takiej sytuacji leasingodawca będzie wymagał zapłaty za tego typu zgodę. Oczywiście, nawet taka sytuacja nie oznacza, że użytkownik pojazdów otrzyma w zakresie ubezpieczenia całkowicie wolną rękę. Samodzielny wybór towarzystwa ubezpieczeniowego wbrew pozorom to również nie jest sytuacja idealna. Najprawdopodobniej będzie oznaczał po prostu możliwość przedstawienia oferty ubezpieczenia AC zdobytej we własnym zakresie.

Może zostać ona zaakceptowana w sytuacji, gdy właściciel uzna ją za korzystną.