Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, jest jednym z ubezpieczeń dodatkowych. Oznacza to, że jego wykupienie nie jest obowiązkowe, jak na przykład w przypadku ubezpieczenia typu OC.

Pomimo to wielu kierowców decyduje się na wykupienie NNW, które w razie nieszczęśliwego wydarzenia na drodze bywa bardzo przydatne. Czy ubezpieczenie NNW obejmuje ochroną także pasażerów pojazdu? Wbrew obawom wielu kierowców, opłacających polisę tego rodzaju, w razie nieszczęśliwego wypadku zabezpieczeni są także pasażerowie pojazdu mechanicznego.

Oznacza to, że jeśli w kolizji samochodu ucierpi któryś z twoich pasażerów, również oni mają prawo do otrzymania odszkodowania. Może okazać się to bardzo przydatne, szczególnie mając na uwadze fakt, że NNW obowiązuje w sytuacjach, gdy uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego jest trwały i pasażer będzie wymagał na przykład kosztownej rehabilitacji.

Fakt, że ubezpieczenie NNW obejmuje również pasażerów pojazdu, może być ważną informacją, szczególnie dla osób, które często podróżują w większym gronie. Może to dotyczyć na przykład rodzin, w których tylko jeden z członków jest właścicielem pojazdu, więc z pozoru mogłoby się wydawać, że tylko jego dotyczy ubezpieczenie.

Warto również wiedzieć, że odszkodowanie wynikające z ubezpieczenia NNW należy się poszkodowanemu nie tylko w sytuacji, gdy zostanie poszkodowany w wypadku w czasie jazdy. Ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłacenia odpowiedniej kwoty także w sytuacjach, gdy wypadek wydarzy się podczas wsiadania czy wysiadania do pojazdu, a także podczas krótkiego postoju na trasie.

Istotne są również nieszczęśliwe wydarzenia, które mają miejsce podczas załadunku lub wyładunku pojazdu, w czasie jego garażowania czy też naprawy na trasie jazdy.