W świetle polskiego prawa wykupywanie ubezpieczenia OC i zawieranie odpowiedniej umowy jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdów mechanicznych. Wielu z nas kojarzy się to wyłącznie ze znaczącym wydatkiem i przykrą, niekoniecznie uzasadnioną koniecznością. Tymczasem systematyczne płacenie składek OC może zaoszczędzić nam wielu kłopotów, podczas gdy unikanie tego obowiązku może nam tylko ich przysporzyć.

Kara, jaką musi zapłacić kierowca, poruszający się samochodem bez ważnego OC, obecnie wynosi trzy i pół tysiąca złotych. Nie da się ukryć, że dla wielu osób jest to kwota niebagatelna. Warto wiedzieć, że jest to kwota stała, niepodlegająca żadnej negocjacji.

Oznacza to, że niezależnie od tego, jak niskie są twoje zarobki, jeśli zostaniesz przyłapany na jeździe pojazdem bez ważnego ubezpieczenia, będziesz musiał zapłacić tak wysoką karę. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że kara przyznawana jest kierowcy, który porusza się autem bez aktualnego OC. Dobrze o tym pamiętać, pożyczając samochód od rodziny czy znajomych.

Jeśli poruszasz się ich pojazdem, musisz mieć pewność, że odpowiednie składki zostały uiszczone. W innym przypadku kara finansowa dotknie również ciebie. Kierowcy często ignorują ryzyko potencjalnego wypadku drogowego, a przez to uważają, że ubezpieczenie wcale nie jest im potrzebne.

Jeśli spowodujesz wypadek w momencie, gdy nie będziesz posiadać ważnego ubezpieczenia, koszty naprawy, jakie poniesie poszkodowany, będziesz musiał uiścić we własnym zakresie. Myślisz, że to nic strasznego, bo twój samochód nie jest wiele wart? Pamiętaj, że gdy zderzysz się z nowiutkim Mercedesem, będziesz opłacać koszty naprawy właśnie tego (a nie twojego!) auta. Oszczędzanie na opłacaniu polisy może okazać się więc niezbyt korzystnym rozwiązaniem.