Najczęściej tak się składa, że właściciel pojazdu jest jednocześnie jego najczęstszym użytkownikiem. W takiej sytuacji ubezpieczenie OC nie wzbudza żadnych wątpliwości – na dokumentach ubezpieczeniowych znajduje się to samo nazwisko, które widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jednak twoja sytuacja wygląda nieco inaczej, warto wiedzieć, czy można wykupić OC na inną osobę niż właściciel auta. Z prawnego punktu widzenia, nie ma znaczenia, kto opłaca składki OC.

Ważne jednak, by samochód, którym poruszasz się po drodze, posiadał taką opłaconą składkę. Co więcej, właściciel jest zobowiązany do ubezpieczenia pojazdu nawet w sytuacji, gdy nie porusza się nim po drodze – wystarczy, że pojazd jest zarejestrowany, by unikanie płacenia składek mogło zostać ukarane. Zasadniczo obowiązek ten ciąży właśnie na właścicielu pojazdu. Spośród znajdujących się obecnie na rynku ubezpieczycieli tylko jeden stwarza możliwość, by ubezpieczenie samochodu obejmowało inną osobę niż jego właściciel.

Jest to rozwiązanie bardzo korzystne na przykład w sytuacji, gdy rodzic, który nie posiada prawa jazdy, decyduje się na zakup auta dla swojego dziecka. Poszukując odpowiedniego ubezpieczenia OC, najczęściej zwracamy uwagę na fakt, że większość ubezpieczycieli oferuje zniżki za bezszkodową jazdę. Właśnie ze względu na to, jeśli jesteś młodym kierowcą lub nigdy wcześniej nie byłeś posiadaczem pojazdu mechanicznego, warto rozważyć posiadanie samochodu na warunkach współwłaścicielstwa. W takiej sytuacji młodszy użytkownik czy właściciel pojazdu przynajmniej częściowo może korzystać ze zniżek, jakie przysługują temu bardziej doświadczonemu kierowcy.

W tym czasie jednak nowicjusz gromadzi również swoje zniżki, które będzie mógł wykorzystać w przyszłości.