Lista zabawek, jakie można uznać za bardzo lubiane i zarazem wskazane do wykorzystania przez wszystkie dzieci pozostaje długa. Trzeba w tym kontekście wymienić chociażby klocki, za którymi kryją się bardzo duże możliwości. Tak naprawdę każdy zestaw klocków stanowi idealne rozwiązanie, kiedy dziecko chce wykorzystać swoją kreatywność. Producenci prześcigają się w opcjach, kierując na rynek ogromną liczbę modeli. Wszyscy mogą spośród nich wybrać coś dla siebie i w podobnym stopniu tyczy się to dziewczynek, jak też chłopców. Choć stereotypowo utarło się, że ci drudzy są jednak tą formą zabawek bardziej zainteresowani. Jeśli myślimy o klockach, dość naturalnie nasuwają nam się produkty marki Lego.

Nie ma w tym żadnego zaskoczenia, ponieważ Duńczycy są w temacie klocków absolutnym liderem. Tworzone przez nich zestawy cieszą się ogromnym uznaniem. Co ciekawe, wszystkie elementy oferowane przez tę firmę są ze sobą w pełni kompatybilne. To z kolei oznacza, że używanie klocków Lego w niczym nie ogranicza. Da się z nich tworzyć dowolne konstrukcje, co zresztą robią mniejsi oraz więksi pasjonaci, czasami kreując po prostu swoiste dzieła sztuki. Różne typy klocków dla bardzo różnych grup dzieci Dostępnych jest też wiele klocków innych marek, jakie są zgodne z narzuconym niejako przez Lego standardem. Ponieważ kosztują z reguły mniej, stanowią odpowiedni wybór dla pewnej grupy konsumentów.

Trzeba o tym pamiętać, ponieważ nie każdy chce wydawać na zabawki spore kwoty. Część rodziców musi liczyć pieniądze ze znacznie większą rozwagą, a to pociąga za sobą pewne konkretne konsekwencje. Mimo to lepiej nie wydawać środków na klocki z najniższej półki cenowej, których jakość wykonania może odbiegać od oczekiwań. Interesująco prezentują się również klocki wykonane z innych materiałów, na przykład z pianki lub drewna. Te pierwsze z uwagi na swoją miękkość i znikomą wagę są często zalecane małym dzieciom jako jedne z pierwszych klocków. Jednakże gdy tematem rozważań są zabawki dla dzieci w wieku 4-8 lat, można bez obaw postawić na klocki bardziej zaawansowane. Oprócz plastikowych te z drewna także posiadają spory potencjał – są ekologiczne, nietoksyczne, a przy odpowiednim użyciu są w stanie posłużyć jako baza do bardzo ciekawych konstrukcji.

Niech tylko rodzice dadzą swoim pociechom szansę w tym zakresie.