Z pewnością każdy z nas spotkał się z osobą, która się jąkała. W większości przypadków są to dzieci, jednak powinniśmy mieć świadomość, że z takimi problemami zmagają się również dorośli. Oczywiście, sama przypadłość nie jest żadnym zagrożeniem i nie powinna prowadzić do wykluczenia z towarzystwa, jednak niejednokrotnie osoba, która się jąka, ma problemy z nawiązywaniem relacji i niechętnie odzywa się w towarzystwie, czy przed większym gronem. Dlatego też wiele osób szuka rozwiązania tego problemu, a może się nim okazać terapia jąkania. Tak naprawdę możemy ją rozpocząć w każdym momencie, a jej efekty będą zależały od tego, jak często będziemy ćwiczyli i czy ćwiczenia będą w odpowiedni sposób dobrane do naszego problemu. Nie mniej warto pamiętać, że im prędzej rozpocznie się taka terapia jąkania, tym większa będzie szansa, że uda nam się skutecznie wyeliminować ten problem. Co zrozumiałe, żeby było to możliwe, terapia jąkania musi się rozpocząć od trafnie postawionej diagnozy.

Jak będzie wyglądała terapia jąkania?

Przede wszystkim powinniśmy się dowiedzieć, jak może wyglądać taka terapia, tak abyśmy wiedzieli, czego mamy się tutaj spodziewać. To oznacza, że na początek powinniśmy znaleźć logopedę, dla którego taka terapia jąkania nie jest żadną tajemnicą, bo już nie raz się tym zajmował, a więc ma w tym temacie odpowiednie doświadczenie. Dalej musimy się zgodzić na dokładne przebadanie nas i próbę oceny, czy nasze problemy biorą się z nieprawidłowej budowy układu mowy, czy może jego przyczyną jest nadmierny stres. Im lepiej zostanie postawiona diagnoza, tym lepiej będzie mogła być opracowana terapia jąkania, a co się z tym wiąże, tym większe będą szanse, że jeśli jej się poddamy, to zakończy się ona sukcesem. Czasami terapia jąkania będzie się opierała na ćwiczenia z logopedą i samemu w domu, innym razem może się okazać, że niezbędne będzie dodanie farmakoterapii, a więc leków, które będą chociażby zmniejszały nasz lęk i stres.

Terapia jąkania jest naprawdę skuteczna

Coraz więcej osób zgłasza się na tego typu leczenie, bo okazuje się, że terapia jąkania jest naprawdę skuteczna.

Jeśli tylko będziemy się stosowali do zaleceń naszego logopedy, jeśli będziemy poświęcali sporo godzin na ćwiczenia, to może się okazać, że pozbędziemy się tego problemu znacznie wcześniej niż sądziliśmy. Dodatkowo warto mieć świadomość, że taka terapia jąkania będzie się opierała przede wszystkim na ćwiczeniach narządów mowy, jak również na nauce, w jaki sposób się zrelaksować i jak się nie stresować podczas rozmowy z innymi. Istotne będzie tutaj również to, że taka terapia jąkania jest skuteczna zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, więc można się na nią zapisać w każdym momencie. Nie mniej, najważniejsze będzie to, aby w ogóle chcieć coś zmienić w swoim życiu i żeby z odpowiednim zaangażowaniem przykładać się do wykonywania tych poszczególnych ćwiczeń, które zostaną dla nas opracowane. Tylko wówczas będziemy mieli szansę na pozbycie się tej nieprzyjemnej przypadłości. Im bardziej się jąkamy, tym trudniejsze może być nasze życie, bo ciężko będzie nam rozmawiać nie tylko z obcymi osobami, ale może się okazać, że również z bliskimi. Dlatego też warto wiedzieć, że oferowana nam może być terapia jąkania. Warto sprawdzić na czym ona polega i czy w naszym otoczeniu jest logopeda, który może nam zaproponować takie działania. Warto jednak pamiętać, że terapia jąkania powiedzie się tylko wówczas, gdy naprawdę się w nią zaangażujemy. Same wizyty i ćwiczenia w gabinecie logopedy to będzie za mało, bo zbyt mało czas będziemy tam spędzali. Dlatego też niezwykle ważne jest to, abyśmy dalej wykonywali te ćwiczenia w domu. Im więcej będziemy ćwiczyć, im bardziej będziemy się do tego wszystkiego przykładali, tym większa będzie szansa, że odniesiemy sukces, a nasze jąkanie pozostanie tylko nieprzyjemnym wspomnieniem. Jeśli to właśnie ten problem zamyka nas na nowych znajomych, to jak najszybciej powinna być przez nas rozpoczęta terapia jąkania.

Ona naprawdę jest skuteczna.