Jest spora grupa kierowców, którym wydaje się, że wystarczy założyć opony i można jeździć ile się chce, pamiętając jedynie o tym, aby zmienić je, kiedy zacznie się zmieniać pogoda i trzeba będzie założyć nowe opony, pasujące do danego sezonu. Niestety, takie myślenie jest myśleniem błędnym i może prowadzić do wielu problemów na drodze, które w ostateczności mogą zakończyć się wypadkami. Dlaczego? Bo nie wystarczy tylko założyć oponę, trzeba jeszcze pilnować, aby zawsze miała ona odpowiednią ilość powietrza. W przeciwnym razie nie będzie działała tak jak powinna.

Skąd to wiedzieć?

Możemy się zastanawiać, skąd powinniśmy wiedzieć ile powietrza powinno być w naszych oponach i czy mamy go dostatecznie. Warto więc mieć świadomość, że tego typu informacje znajdują się w książce z instrukcją, którą producent przygotował dla każdego modelu samochodu. Tam znajdziemy nie tylko informacje o tym, jakiej wielkości opony powinniśmy mieć założone, ale również jak powinny być one napompowane, tak abyśmy mieli pewność, że zawsze będziemy mieli właściwą przyczepność do drogi, a sama opona będzie się zużywała znacznie wolniej. Mając wiedzę ile powietrza powinniśmy mieć w naszych oponach, będziemy mogli sprawdzić czy faktycznie tyle go mamy.

Kiedy sprawdzać i jak?

Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy się przyjrzeć naszym oponom i zobaczyć czy nie uchodzi z nich powietrze, a już szczególnie dokładnie powinniśmy się im przyjrzeć przed dłuższą podróżą. Musimy jednak pamiętać, że takie sprawdzanie na oko na niewiele może się przydać, dlatego też, mamy trzy opcje do wyboru. Możemy jechać do wulkanizatora, aby sprawdził nam stan naszych opon i ocenił czy mamy w nich dostatecznie dużo powietrza. Możemy kupić specjalne urządzenia, które pokażą nam ile jest powietrza w naszych oponach i w razie potrzeby je dopompują. Ale możemy również podjechać na stację benzynową, gdzie zazwyczaj za darmo będziemy mogli skorzystać z kompresora. On również wskaże nam ilość powietrza, które znajduje się w naszej oponie, a my wiedząc ile go powinno być, będziemy wiedzieli, czy musimy je dopompować czy jednak nie. Jeżeli będziemy o to dbać, to może się okazać, że nie tylko zwiększymy żywotność naszej opony i sprawimy, że komfort jazdy będzie lepszy. Uchronimy się również przed utratą przyczepności, jak i nie dopuścimy, aby podczas jazdy okazało się, że nie mamy powietrza w oponie, albo że nam ona pękła.

www.gpwnagpw.pl