Mogłoby się wydawać, że problem z wysokim cholesterolem dotyczy tylko starszych osób i tych, które zmagają się z otyłością. Jak się jednak okazuje, wysoki cholesterol w młodym wieku coraz częściej się zdarza, a to oznacza, że warto się trochę nim zainteresować, tak abyśmy wiedzieli na co trzeba zwracać uwagę, co powinno nas niepokoić. Jednak pamiętajmy, że podwyższony cholesterol przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych objawów, a to będzie oznaczało, że możemy nawet nie wiedzieć, że jest on naszym problemem. Zwłaszcza jeśli zaliczamy się do osób młodych i szczupłych. Warto więc mieć świadomość, że wysoki cholesterol u młodej osoby też może się pojawić, a to oznacza, że powinniśmy regularnie wykonywać odpowiednie badania, które będą nam pokazywały jego poziom.

To ważne, bo podwyższony cholesterol u młodej osoby także może prowadzić do problemów z nadciśnieniem, udaru mózgu czy zawału serca.

Skąd może się brać podwyższony cholesterol u szczupłej osoby?

Możemy się zastanawiać, skąd bierze się podwyższony cholesterol u szczupłej osoby, bo przecież nie ma ona nadwagi czy otyłości, a to przecież jeden z czynników, który odpowiada za pojawienie się tego typu problemu. Jak się jednak okazuje, za podwyższony cholesterol w młodym wieku może odpowiadać chociażby nikotyna. Wielu młodych pali papierosy, a te przyczyniają się do zwężenia tętnic, co z kolei prowadzi do sytuacji, w której nasz organizm nie jest tak dotleniony jak być powinien. To właśnie prowadzi do miażdżycy.

Poza tym, ktoś może być szczupły dzięki dobrym genom, ale to nie będzie oznaczało, że nie stosuje diety wysokotłuszczowej czy ubogiej w błonnik. Taka dieta też niestety przyczynia się do tego, że pojawia się podwyższony cholesterol u szczupłej osoby, a fakt prawidłowej wagi i sylwetki powoduje, że taka osoba nawet nie bierze pod uwagę, że w ogóle może mieć jakieś problemy z podwyższonym cholesterolem. Za podwyższony cholesterol u młodej osoby może również odpowiadać cukrzyca, co więcej przy tej chorobie jest on jeszcze groźniejszy niż wówczas, gdy jej nie ma.

Co jeszcze wywołuje wysoki cholesterol u młodej osoby?

Jeżeli zastanawiamy się, skąd bierze się wysoki cholesterol u młodej osoby, to powinniśmy wiedzieć, że powodem takiej sytuacji może być fakt, że takie osoby mają za mało aktywności fizycznej, co niestety sprzyja wzrostowi cholesterolu. Dodatkowo jeszcze trzeba mieć świadomość, że podwyższony cholesterol w młodym wieku może być również spowodowany niewłaściwym działaniem tarczycy, a to oznacza, że warto od czasu do czasu badać ten narząd, bo tylko wówczas będziemy mogli zauważyć nieprawidłowości i w porę podjąć odpowiednie działania.

Koniecznie też powiedzmy, że podwyższony cholesterol u młodej osoby można próbować wyleczyć za pomocą ruchu i odpowiedniej diety. Jednak w niektórych przypadkach konieczne możemy się okazać leczenie farmakologiczne. Im szybciej więc udamy się do lekarza, tym większa będzie szansa na to, że szybko zapanujemy nad problemem. Nieleczony z kolei może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, dlatego też nie wolno ignorować żadnych objawów. A ponieważ cholesterol przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, to warto wykonywać systematyczne badania, aby w porę wychwycić problem.

Koniecznie zobaczmy co może powodować podwyższony cholesterol u młodej osoby. Wówczas będziemy mogli ocenić, czy także zaliczamy się do osób będących w grupie podwyższonego ryzyka, którzy powinni sprawdzić, czy czasami nie mają zbyt wysokiego cholesterolu.