Niejednokrotnie dzieje się tak, że osoby niepełnosprawne są wykluczone z życia osób pełnosprawnych nie dlatego, że same tego chcą, ale dlatego, że zmuszają ich do tego ograniczenia architektoniczne. Wszędzie tam, gdzie są schody, a jednocześnie nie ma windy, utrudniamy osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie, a to oznacza, że automatycznie wykluczamy je z możliwości korzystania z danego budynku. Na szczęście coraz większą popularnością cieszy się schodołaz do wózka inwalidzkiego, który tak naprawdę jest lepszą opcją niż winda czy specjalna platforma montowana do barierki przy schodach. Jeśli wybierzemy schodołaz do wózka inwalidzkiego, zyskujemy możliwość zabierania go wszędzie ze sobą, a to oznacza, że osoba niepełnosprawna bez najmniejszego problemu pokona każde schody, które pojawią się na jej drodze.

Warto zobaczyć jak działa schodołaz do wózka inwalidzkiego

Jeśli nie mieliśmy jeszcze do czynienia z takim urządzeniem, to z pewnością warto zobaczyć jak działa taki schodołaz do wózka inwalidzkiego.

Jak się okazuje, aby zjechać po schodach nie potrzebujemy żadnych barierek, ani stałej architektury, bo taki schodołaz nie potrzebuje żadnego mocowania. W łatwy i szybki sposób będziemy mogli do niego przymocować wózek inwalidzki, a następnie sam zjedzie ze schodów. Będzie potrzebna osoba asystująca, ale większy ciężar utrzymania osoby niepełnosprawnej, pod odpowiednim kątem, będzie przejmowała na siebie maszyna. Taki schodołaz do wózka inwalidzkiego oferowany jest w wersji gąsienicowej, jak i kroczącej, a to oznacza, że warto skorzystać z możliwości jego wypożyczenia, tak aby móc sprawdzić, który model najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Jeden i drugi jest łatwy w obsłudze, jak i mały, dzięki czemu zmieści się w każdym bagażniku.

Na schodołaz do wózka inwalidzkiego możemy otrzymać dofinansowanie

Przy tego typu produktach zazwyczaj ważna jest kwestia finansowa. Oczywiście w tym przypadku wiele będzie zależało od tego jaki model wybierzemy. Jednak taki schodołaz do wózka inwalidzkiego może kosztować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Choć jest to inwestycja, która z pewnością się opłaca i z której będziemy korzystać przez lata, to może się okazać, że taka cena dla wielu osób będzie trudna do osiągnięcia. Na szczęście warto podkreślić, że na schodołaz do wózka inwalidzkiego można otrzymać dofinansowanie.

Co więcej, może ono pokrywać większość potrzebnej kwoty, a to już może sprawić, że wiele osób będzie mogło sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia. Jedno jest pewne, dzięki niemu osoby niepełnosprawne swobodnie będą modły się poruszać po mieście, bo nie będzie dla nich schodów, których nie mogłyby pokonać. Warto zobaczyć jak działa taki schodołaz do wózka inwalidzkiego i w jakich typach jest on nam oferowany. Jeśli mamy taką możliwość, to warto sprawdzić jego różne modele i przekonać się, który z nich będzie dla nas najlepszy. Istotne jest to, że taki schodołaz do wózka inwalidzkiego pokona każde schody, a to oznacza, że zawsze warto go mieć przy sobie.

Dodatkowo powinien się też znajdować w różnych urzetach i instytucjach, w których nie ma windy, tak aby niepełnosprawni petenci sami mogli załatwiać swoje sprawy, bez proszenia o to osoby trzecie. Jest to rozwiązanie wygodniejsze niż montaż windy czy specjalnej platformy. Po pierwsze zajmuje mniej miejsca, po drugie nie ogranicza przestrzeni na klatce schodowej, a po trzecie można go przenosić w różne miejsca, więc będziemy mogli z niego korzystać tam, gdzie w danej chwili jest potrzebny.