Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet niewielkie zmiany w oponie czy na feldze mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Co więcej, zmiany te mogą również powodować, że opona będzie się ścierała w inny sposób niż pozostałe trzy, że nie będzie ona miała takiej przyczepności jak pozostałe opony, ale może się również okazać, że zła kondycja jednej opony czy felgi, może wpływać również na kondycję całego samochody, ponieważ po pewnym czasie może prowadzić do wypaczenia drążka kierownicy czy osi.

Nie można tego lekceważyć

Systematycznie powinniśmy sprawdzać nie tylko stan naszych opon, ale również to, jak prezentują się nasze felgi.

I to nie tylko wtedy, kiedy planujemy udać się w dalszą podróż, ale również wówczas, gdy jeździmy tylko na krótkich trasach. Nawet na nich, jeśli coś jest nie tak jak być powinno, w pewnym momencie może doprowadzić do poważnych awarii. Tak naprawdę ważny jest nie tylko stan naszych opon, ale również to, jak prezentują się felgi.

Może się okazać, że wjechaliśmy w jakąś dziurę, albo uderzyliśmy nimi podczas podjeżdżania pod wysoki krawężnik, co może spowodować, że taka felga ulegnie wygięciu. Wówczas jak najszybciej powinniśmy naprawić takie uszkodzenie, ponieważ ignorowane, może prowadzić do wielu różnych problemów.

Dlaczego to takie ważne?

Jeżeli doszło do uszkodzenia felgi, w efekcie którego jest ona krzywa, to możemy być pewni, że opona również nie będzie idealnie prosta, a to oznacza, że nie będzie ona miała już takiej przyczepności do podłoża jak mieć powinna.

Co więcej, jeśli taka felga będzie krzywa, podczas jazdy będziemy odczuwać drgania, które nie tylko będą się nasilały wraz ze wzrostem prędkości, jaką będziemy się poruszali, ale również będą prowadziły do uszkodzeń samochodu, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dodatkowo może się okazać, że taka uszkodzona i nie naprawiona felga, w którymś momencie może pęknąć, co będzie stanowiło poważne zagrożenie na drodze. Nie mówiąc też o tym, że będzie się przyczyniało do większego i nierównego ścierania się opony.

Jest wiele negatywnych skutków, które mogą się pojawić jeśli będziemy mieli krzywą felgę. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy uważnie się im przyglądali, bo może uda nam się wychwycić te nieprawidłowości gołym okiem. Chociaż i tak najczęściej wykrywa je wulkanizator podczas sezonowej zmiany opon.