Leczenie paliatywne

Niestety leczenie chorób nowotworowych to bardzo długi i skomplikowany proces, który w większości wypadków wymaga zastosowania skojarzonych terapii. Jednak zdarzają się sytuacje, w których nawet najbardziej skuteczne metody zawodzą. Dochodzi do sytuacji, w której lekarz jest bezradny i nie może zrobić już nic więcej.

Dla takich pacjentów nie ma już nadziei na wyleczenie, jednak nie oznacza to, że pozostawia się ich samych sobie. Nieuleczalnie chorzy pacjenci objęci są leczeniem paliatywnym. Tutaj niezbędne jest zapewnienie poprawy jakości życia, co w większość nie jest takie proste.

Łagodzenie objawów choroby, zmniejszenie bólu, czasem nawet jego eliminacja, jak również innych dolegliwości, które mogą towarzyszyć zasadniczej chorobie. Nie jest to łatwy etap, bowiem czekanie na własną świadomą śmierć nie jest łatwe. W takich sytuacjach konieczne jest zapewnieni choremu opieki nie tyle medycznej, ale także tej psychicznej, emocjonalnej, oraz duchowej.

Obecność rodziny, bliskich jest bardzo ważna, jednak czasem wybór hospicjum może okazać się dobrym krokiem.

www.wyrowinski.org.pl