Kiedy wymienić opony na zimowe?

Dla wielu kierowców problemem jest to, kiedy powinni zmieniać opony letnie na zimowe i odwrotnie zimowe na letnie. Z jednej strony nie można tego zrobić zbyt wcześnie, bo wówczas w razie pogorszenia się pogody, nie będziemy mieli zapewnionej odpowiedniej przyczepności podczas jazdy. Z drugiej strony, jeśli za długo będziemy zwlekali z taką zmianą, to opony również nie będą nam gwarantowały odpowiedniej jazdy, a do tego jeszcze będziemy się przyczyniali do ich niszczenia.

Dlatego też, tak ważne jest to, aby zastanowić się, kiedy powinniśmy zmieniać opony.

Spora grupa kierowców ma z tym problem

Możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, jak duża grupa kierowców ma problem z tym, kiedy powinni zmieniać opony letnie na zimowe. Wielu z nich uważa, że należy z tym poczekać do pierwszego śniegu, co oznacza, że wielu z nich jeździ na letnich oponach nawet przez większość albo i całą zimę.

Takie myślenie to błąd, ponieważ nawet jeśli nie ma śniegu, to zdarzają się przymrozki, zwłaszcza rano. Dodatkowo niższe temperatury sprawiają, że ziemia staje się twardsza. A wówczas nasze opony nie mają odpowiedniej przyczepności i tak naprawdę stwarzamy ogromne zagrożenie na drodze.

Dlatego, jeśli nie mamy pewności, kiedy powinniśmy zmienić opony letnie na zimowe, to powinniśmy posłuchać, co na ten temat mówią eksperci.

Patrzmy na temperaturę

Przede wszystkim jeśli chcemy zmienić opony z sezon na sezon i chcemy mieć pewność, że robimy to w najlepszym momencie, to musimy obserwować temperatury, jakie panują w ciągu dnia. Jeśli przez kilka dni, temperatury w czasie dnia spadają poniżej 7 stopni Celsjusza, to jest to idealny moment na to, abyśmy zmienili nasze letnie opony na zimowe.

Jeśli jeszcze sporo podróżujemy nad ranem, kiedy ziemia jest jeszcze zimna po nocy i kiedy pojawiają się pierwsze, przygruntowe przymrozki, to już w ogóle nie powinniśmy się zastanawiać nad zmianą takich opon, tylko jak najszybciej powinniśmy ją przeprowadzić. Nawet jeśli podłoże wydaje się twarde, to nie oznacza, że nie może być trochę zmrożone i śliskie, a na takim najlepiej sprawdzą się opony zimowe, które zostały specjalnie przystosowane do takich warunków. Warto słuchać specjalistów, jeśli sami nie wiemy, kiedy powinniśmy zmienić nasze opony letnie na zimowe.

Przede wszystkim nie wolno nam czekać do pierwszego śniegu, a powinniśmy się kierować temperaturami, jakie panują w ciągu dnia.