Jakie ciśnienie opon jest prawidłowe?

Czasami ludziom wydaje się, że wystarczy kupić samochód, pamiętać o tankowaniu paliwa, wizycie u mechanika od czasu do czasu i już można jeździć, w ogóle nie zwracając na co dzień uwagi, co się z tym samochodem dzieje. Ato nie prawda, za każdym razem, zanim wsiądziemy do samochodu powinniśmy sprawdzić jak wyglądają opony i czy czasami nie uciekło z nich powietrze.

Jednak nie zawsze ten ubytek musi być na tyle duży, abyśmy mogli go zauważyć gołym okiem, a to oznacza, że musimy wiedzieć, jak inaczej możemy to sprawdzić i przede wszystkim, musimy mieć wiedzę jakie ciśnienie powinno być w danej oponie.

Na stronie producenta

Na początek warto zajrzeć do książeczki z instrukcją, którą powinniśmy otrzymać razem z naszym samochodem.

Jeśli czegoś takiego nie mamy, to wówczas powinniśmy zajrzeć na stronę producenta i sprawdzić jakie ciśnienie powinniśmy mieć w swoim samochodzie, albo w internecie poszukać specjalnych stron z takimi wyliczeniami. Wówczas uzyskamy informację odnośnie najniższej i najwyższej wartości ciśnienia jaka jest dopuszczalna.

Jeśli będziemy posiadali taką wiedzę, będziemy mogli sami kontrolować, czy mamy w oponach tyle powietrza ile powinniśmy mieć. To oznacza, że wówczas nie będziemy musieli za każdym razem jechać do wulkanizatora, aby się o tym przekonać, a więc nie będziemy musieli mu płacić za taką kontrolę.

www.aptekaolimpijska.com.pl

Skąd wiedzieć?

Jeżeli chcemy dokładnie znać wartość ciśnienia w naszych oponach i sprawdzać czy nie wycieka ono zbyt szybko, to musimy przynajmniej raz w miesiącu sprawdzać je za pomocą specjalnych urządzeń. Albo możemy takie kupić do domowego użytku, albo możemy podjechać na stację benzynową na której znajduje się kompresor.

On najpierw pokaże nam wartość ciśnienia, a więc będziemy mogli ocenić ile go uciekło od ostatniego razu, a później w razie potrzeby będziemy mogli za jego pomocą dopompować powietrza, jeśli będzie zachodziła taka potrzeba. Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach jest niezwykle ważne.

To od niego zależy bezpieczeństwo jazdy, zużycie paliwa czy żywotność samych opon. Nie można tego lekceważyć, a to oznacza, że przynajmniej raz w miesiącu, za pomocą specjalnych urządzeń, powinniśmy sprawdzać ilość tego ciśnienia i odpowiednio reagować na każdy ubytek, który jest już poniżej minimalnej wartości, jaka jest dopuszczalna.

www.fjklimek.pl